Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Diferenciální diagnostika

2.5.4 Diferenciální diagnostika

V diferenciální diagnostice TTH na prvním místě je migréna. Zde bolí v typickém případě zejména polovina hlavy, strany s bolestí se mohou střídat, bolest má pulzující charakter, intenzita bolesti je většinou středně silná až silná. Často je provázena nauzeou, zvracením, foto- a fonofobií. Bolest může být předcházena aurou, nejčastěji zrakovou.

Cervikogenní bolest hlavy je lokalizována do oblasti šíje a záhlaví, vystřeluje většinou do čela a za oči. Může být asymetrická s postižením jedné poloviny hlavy. Bolest je provokována nebo se zhoršuje určitými pohyby šíje nebo určitou vynucenou nepřirozenou polohou. Bývá přítomen blok krční páteře, tj. omezení inklinace nebo rotace šíje. Často nacházíme spasmus paravertebrálního svalstva.

Obávanou příčinou bolesti hlavy jsou nitrolební nádory. Bolest u nitrolebních nádorů je popisována jako plíživá, progresivní, tupá, napodobuje většinou tenzní typ bolesti hlavy. Bolest hlavy je ovšem jen zřídka jediným manifestujícím se příznakem. Jako jediný příznak se bolest hlavy vyskytuje jen v 10% případů. Častěji je bolest hlavy u nitrolebních nádorů provázena změnami osobnosti, epileptickými záchvaty a ložiskovými neurologickými příznaky. Při progresi nitrolební hypertenze mohou být bolesti hlavy až silné intenzity s maximem po ránu a ve spojení se zvracením.

Czech–hs.cz