Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Primární bolest hlavy při fyzické zátěži

4.2 Primární bolest hlavy při fyzické zátěži
4.2.1 Pravděpodobná primární bolest hlavy při fyzické zátěži

Tento typ bolesti hlavy je časově vázán na vyšší tělesnou námahu u jinak zcela zdravých jedinců. Postižení jsou často netrénovaní či málo trénovaní, kteří přecenili své síly. Objevují se např. po krátkém běhu, po tenisovém zápasu, po plavání apod. Bolesti jsou poměrně silné, většinou oboustranné, často pulzující a bývají doprovázeny nevolností, zvracením a fotofobií. Nejčastěji se objevují v období vrcholící námahy a po skončení zátěže pozvolna vymizí i bez specifické léčby.
Podle diagnostických kritérií IHS mohou trvat 5 minut až 24 hodin.
Kromě pravidelné vazby na tělesnou námahu pozorujeme velmi často další vyvolávající faktory jako je velké horko, vysoká vlhkost vzduchu, vysokohorské prostředí, požití kávy, hypoglykémie, nedostatek jídla, porušení pitného režimu, požití alkoholu apod. Velký počet těchto pacientů trpí současně i migrénou.
Bolesti postupně slábnou, ale mohou někdy přetrvávat několik dní až týdnů. Příčinou je pravděpodobně natažení krčních vazů a šlach s následnou svalovou kontrakcí.
Před zařazením nemocných do této skupiny je nutné velmi pečlivě pátrat po organických onemocněních mozku, která mohou vyvolávat stejný typ bolesti.


Czech–hs.cz