Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Neuralgie nervus glossopharyngeus

2.11.2 Neuralgie n. glossopharyngeus

13.2 Neuralgie n. glossopharyngeus


Jde o neuralgii zhruba 100krát méně častou, než je neuralgie trigeminu. Bolesti jsou silné, bodavé, vycházejí z oblasti kořene jazyka, mandlí, úhlu mandibuly a šíří se většinou do oblasti ucha. Jednotlivé ataky jsou spouštěny žvýkáním, mluvením, popř. kýcháním.  Ve srovnání s klasickou trigeminální neuralgií je většinou bolest méně intenzivní, ale pacienti jsou limitováni v příjmu potravin a často kachektizují.

Tato neuralgie se může vyskytovat společně s neuralgií trigeminu. Kašel, chrapot, synkopy, bradykardie signalizují možnost raritního současného postižení vagu.  U některých nemocných dochází k zčervenání a bolesti stejnostranného ucha ("syndrom červeného ucha").
Glosopharyngeální neuralgie vzniká v rámci neurovaskulární komprese a jsou popsány i řídké příčiny rozvoje neuropatie v důsledku demyelinizační plaky, traumatu, komprese tumorem v oblasti tonzil či mostomozečkového úhlu.

Farmakologická léčba je obdobná jako léčba neuralgie trigeminu, krátkodobého zklidnění lze dosáhnout lokální aplikaci anestetik do oblasti tonzil a stěny laryngu. U rezistentních případů se provádí neurochirurgická mikrovaskulární dekomprese tohoto jednoho nervu a někdy i resekce dvou kořenů nervus vagus.

 


Czech–hs.cz