Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Léčba tenzního typu bolesti hlavy

2. Léčba tenzních bolestí hlavy

2.1 Akutní léčba

Akutní léčba se užívá ke zvládnutí již probíhajících atak bolesti hlavy.

Doporučují se jednoduchá analgetika, jejichž základem je paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová a nesteroidní antirevmatika, jako je ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, naproxen a nimesulid. Kombinovaná analgetika s kofeinem jsou lékem druhé volby.

Nedoporučuje se systematičtěji používat kombinovaná analgetika s kodeinem nebo barbituráty pro riziko snadnějšího vývoje bolesti hlavy z nadužívání léčiv. Nedoporučují se rovněž triptany.


2.2 Profylaktická léčba

Profylaktická léčba se podává u pacientů s chronickou formou TTH a může být podávána též u pacientů s velmi častou epizodickou formou. Základem profylaktické léčby jsou antidepresiva, lékem první volby je amitriptylin. Pokud je amitriptylin neúčinný nebo jej pacient dobře netoleruje, lze přistoupit k lékům druhé volby, kam patří mirtazapin a venlafaxin. K lékům třetí volby patří tricyklické antidepresivum klomipramin nebo tetracyklická antidepresiva maprotilin a mianserin.

Z nefarmakologické léčby se udává účinnost EMG biofeedbacku. V klinické praxi je rozšířená fyzikální terapie, jako masáže, různé cvičební programy, ultrazvuk a elektrická stimulace, ale jejich efekt nebyl dosud seriózně hodnocen. Ani účinnost akupunktury nebyla jednoznačně vědecky prokázána.Czech–hs.cz