Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Jak se tenzní bolesti hlavy správně léčí?

Léčba může být farmakologická (užívání léků) nebo nefarmakologická.

Z farmakologických postupů rozlišujeme jednak léčbu vlastního již probíhajícího akutního záchvatu, jejímž cílem je potlačení záchvatu, jednak u pacientů s častými záchvaty je to léčba profylaktická, jejímž cílem je snížení četnosti záchvatů. Protože bolest nebývá velmi silná, stačí pro léčbu akutního záchvatu většinou běžné analgetikum, jehož základem je paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová (aspirin) nebo lze užít některé nesteroidní antirevmatikum, jako je ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, naproxen nebo nimesulid.

Při profylaktické léčbě se lék užívá pravidelně denně a užíváme léky ze skupiny antidepresiv, nejčastěji amitriptylin, mirtazapin nebo venlafaxin. Začínáme vždy nižší dávkou dávku je možno podle potřeby zvýšit, plný léčebný efekt lze očekávat za dva až tři měsíce. Při dlouhodobě příznivém stavu je pak možno dávku léku začít snižovat až lék zcela vysadit.

Součástí léčby je i úprava životního stylu s vyvarováním se zejména chronickým stresovým situacím, vhodná je přiměřená tělesná aktivita (procházky, cvičení, apod.)


Czech–hs.cz