Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Jak se migréna léčí

V léčbě migrény rozlišujeme:
1) "Akutní léčbu" tj. léky na ztlumení nebo zastavení již vzniklého záchvatu 
2) Léky preventivní (=profylaktické), které nasazuje lékař u pacientů trpících častými a těžšími záchvaty a která trvá obvykle 6 -12 měsíců.

Akutní léčba Ke zvládnutí akutního záchvatu migrény použijeme jednak nefarmakologické postupy (klid, pobyt ve tmě, studené obklady na hlavu) a jednak léky. Pro  lehké záchvaty jsou dostačující běžná  volně prodejná jednosložková analgetika,  pokud tato nezabírají můžeme užít  volně prodejná kombinovaná analgetika. U těžších záchvatů se používají speciální antimigrenika – triptany, které jsou na předpis lékaře.

Oovšem než zahájíme léčbu, je potřeba zjistit, zda jde skutečně o migrénu. V praxi se totiž někdy setkáváme s případy, kdy pacienti označují každou bolest hlavy jako migrénu. Často také bývá migréna kombinována s tenzními bolestmi hlavy. Odlišit tyto dva druhy bolesti je důležité, protože léčba triptany je velmi účinná právě pro migrénu, ale nefunguje u tenzních bolestí, které mají i jiný mechanismus vzniku. K odlišení bolestí hlavy různého typu může pomoci pacientům tzv. migrenózní kalendář.Czech–hs.cz